Základní škola Pardubice-Dubina,
Erno Košťála 870

Receptury

Vítězná receptura soutěže o nejlepší recept na téma „luštěniny“  -   1. místo – Jan Richter z 8. A

Receptura soutěže o nejlepší recept na téma „luštěniny“  -   2. místo – Petr Čtvrtečka z 8. B

Čočka s paprikou

4 porce

Suroviny

8 zelených paprik, 3 lžíce olivového oleje, 1 cibule, 3 stroužky česneku, malý kousek  čerstvého zázvoru, 200 g červené čočky, 200 g krájených rajčat v plechovce, 0,5l zeleninového vývaru, špetka chilli koření, ½ lžičky kari koření, špetka soli, paprika na ozdobu

Příprava

Omyté papriky překrojíme, zbavíme jadřince a dáme na plech vymazaný 1 lžící oleje grilovat asi na 25 minut.

Nadrobno pokrájíme cibuli, na plátky nakrájíme česnek a nastrouháme zázvorový kořen. Cibuli, česnek i zázvor zpěníme na zbylém oleji, přidáme čočku, rajčata a zalijeme zeleninovým vývarem. Směs vaříme za občasného míchání asi 20 minut.

Ke konci vaření přidáme na nudličky nakrájené grilované papriky a dochutíme kořením a solí. Čočku podáváme jako samostatný chod nebo s opečenými tousty, bagetou nebo celozrnným pečivem. Dobrou chuť.

 

Receptura soutěže o nejlepší recept na téma „luštěniny“  -   2. místo – Aneta Folprechtová ze 2.A

Voňavý čirok s čočkou a listovým špenátem

4 porce

Suroviny

120g čiroku, 120g hnědé čočky, 2 lžíce oleje, 1 lžička římského kmínu, 1 lžička hořčičného semínka, 1 cibule,  3 hrsti čerstvého špenátu nebo 200g mraženého špenátu, 2 lžičky koření garam masala, sůl

Příprava

Čirok i čočku propláchneme a nejlépe přes noc namočíme každé zvlášť do studené vody. Po té vodu slijeme, čirok zalijeme vodou a dáme vařit. Po 30 minutách přidáme slitou čočku a společně vaříme dalších 30 minut, až jsou obě suroviny měkké. Podle potřeby doléváme vodou.

V nepřilnavé pánvi rozpálíme olej a na středním plamenu minutu opékáme hořčičné semínko a kmín, až se se rozvoní. Přidáme nakrájenou cibuli a za stálého míchání necháme zezlátnout. Potom přidáme špenát a necháme zavadnout. Vmícháme směs koření garam masala. Takto připravenou směs vmícháme do uvařeného čiroku s čočkou, osolíme a můžeme podávat.

Dobrou chuť!

Čirok je jednou z nejdéle pěstovaných obilnin.  Pochází  ze severovýchodní Afriky.

Protože je velmi teplomilnou rostlinou, je možné jej v Česku pěstovat pouze na jižní Moravě. Tato surovina nejenže obsahuje minerální látky (hořčík, železo, fosfor, draslík, mangan, měď, selen i zinek), ale zejména má vysoké antioxidační a protizánětlivé vlastnost a to díky  vysokému  obsahu  polyfenolů.

 

 

 

 
Malinový dezert

 Proč  malinový dezert?  Je to „zdravé mlsání“ a příprava tohoto dezertu je velmi jednoduchá. 

 Suroviny:

 maliny 40g, slunečnicová semínka 25g, ořechy lískové 5g, ořechy vlašské 10g, med 3g, kokos mletý 4g,  agar 5g (  případně želatina)

 Příprava:

 Příprava je velmi jednoduchá. Semínka a ořechy umeleme. Z agaru si připravíme želatinu a nalijeme do  připravených formiček na muffiny. Do želatiny položíme maliny (nebo jiné ovoce) a posypeme vrstvou  mletého kokosu. Navrch přidáme rozemletou směs ořechů smíchanou s trochou medu. Takto naplněné formičky dáme ztuhnout do ledničky. A je hotovo!  Dobrou chuť!

 

Agar je přírodní rostlinná želatina s nulovou kalorickou hodnotou, vyráběná z červených mořských řas rodu Floridae a Gelidium. Agar má vynikající vlastnosti. Povzbuzuje střevní peristaltiku, čistí zažívací trakt, snižuje cholesterol v krvi, má nulovou kalorickou  hodnotu, je protizánětlivý, obsahuje železo, jód a vápník. Oproti živočišné želatině má agar dokonce lepší želírovací schopnosti a navíc jde o potravinu zásadotvornou. Agar lze použít k výrobě nejrůznějších dezertů a lze s ním kombinovat nejrůznější  ingredience.

Želatina je zase velkým zdrojem bílkovin pro stavbu kolagenu. Ten je základní stavební jednotkou tvořící pojivovou tkáň a to především pohybového aparátu, chrupavek, kostí, vlasů, nehtů a pokožky.

Ořechy a semínka patří z výživového hlediska mezi nejhodnotnější potraviny. Jejich předností je vysoký obsah vitaminů (především řady B), minerálních látek (vápník, hořčík, zinek nebo selen v případě para ořechů), bílkovin a zejména kvalitních tuků.